- Tashkilot xodimlarining kasbiy kasalligi.
- Jabrlanuvchi mehnatda mayib bo'lgunga qadar olgan o'rtacha oylik ish haqiga nisbatan foiz hisobida, uning kasbga oid mehnat qobiliyatini yo'qotganlik darajasiga muvofiq belgilanadigan har oylik to'lov yoki kasb kasalligi aniqlangunga qadar olgan o'rtacha oylik ish haqiga nisbatan foiz hisobida belgilanadigan har oylik to'lov.
- marhumning o'rtacha oylik ish haqi miqdoridagi, uning o'ziga va qaramog'ida bo'lgan, lekin yetkazilgan zararning o'rni qoplanishiga haqli bo'lmagan, mehnatga qobiliyatli shaxslarga to'g'ri keladigan ulush chegirib tashlangan holdagi har oylik to'lov.
- Xodim vafot etgan taqdirda majburiy sug'urta qilish shartnomasida belgilangan eng kam oylik ish haqining 3 baravaridan ko'p bo'lmagan miqdordagi dafn etish xarajatlari.
- Ish beruvchining qo'shimcha xarajatlari ni qonun hujjatlariga muvofiq kompensatsiya qilish.
Baxtsiz hodisa natijasida nogironlik
Baxtsiz hodisa yuz berganda Ish beruvchining xatti-harakatlari:
- Sug'urtalovchini ishlab chiqarishda baxtsiz hodisa yuz berganligi to'g'risida o'ziga ma'lum bo'lgan vaqtdan boshlab uch ish kuni mobaynida yozma shaklda xabardor qilishi.
- Xodimni ish beruvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish shartlari hamda shartnoma bo'yicha tomonlarning huquq va majburiyatlari bilan tanishtirishi.
So'ng nima qilish lozim:
Ish beruvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish shartomasi bo'yicha sug'urta hodisasi yuz bergan taqdirda Ish beruvchi Sug'urtalovchiga sug'urta tovoni talabidan iborat bo'lgan yozma shakldagi ariza bilan murojaat qiladi (sug'urta qoidalariga 4-ilova), unga quyidagilarni ilova qiladi:
- Ish beruvchining yetkazilgan zararni qoplash to'g'risidagi Buyrug'ining nusxasi (sug'urta qoidalariga 5-ilova);
- Xodimning yoki naf oluvchining yetkazilgan zararning o'rnini qoplash to'g'risidagi talabi ko'rsatilgan, ish beruvchining nomiga yozilgan arizasining nusxasi;
- Sug'urta hodisasi yuz berguniga qadar xodim olgan o'rtacha oylik yoki yillik ish haqi to'g'risidagi ma'lumotnoma;
- Mehnat shartnomasining (kontraktining) nusxasi;
- Ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisa sodir bo'lganligini va xodim uchun uning oqibati ni tasdiqlovchi hujjatlar (ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisani maxsus tekshirish dalolatnomasi, tibbiy mehnat ekspertiza komissiyasining xulosasi, nizolar yuzaga kelgan hollarda esa - sudning qarori).
Kasbiy kasallik natijasida vaqtinchalik yoki doimiy mehnatga qobiliyatsizlik.
Xodimda kasbiy kasallik aniqlanganda Ish beruvchining xatti-harakatlari:
- Sug'urtalovchini ishlab chiqarishda xodimda kasbiy kasallik aniqlangani to'g'risida o'ziga ma'lum bo'lgan vaqtdan boshlab uch ish kunidan kechiktirmay yozma shaklda xabardor qilishi.
Ish beruvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish shartomasi bo'yicha xodimda kasbiy kasallik aniqlangan taqdirda, Ish beruvchi Sug'urtalovchiga sug'urta tovoni talabidan iborat bo'lgan yozma shakldagi ariza bilan murojaat qiladi (sug'urta qoidalariga 4-ilova), unga quyidagilarni ilova qiladi:
- Xodimning tibbiy kasallangani haqida tibbiy xulosa;
- Ishlab chiqarishda xodimning kasbiy kasallangani faktini tasdiqlovchi hujjatlar (tibbiy mehnat ekspertiza komissiyasining xulosasi, nizolar yuzaga kelgan hollarda esa - sudning qarori).
Ishlab chiqarishda xodimning vafot etishi.
Ishlab chiqarishda xodim vafot etganda Ish beruvchining xatti-harakatlari:
- Sug'urtalovchini ishlab chiqarishda xodim vafot etganligi to'g'risida o'ziga ma'lum bo'lgan vaqtdan boshlab uch ish kunidan kechiktirmay yozma shaklda xabardor qilishi.
- Naf oluvchini ish beruvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish shartlari hamda shartnoma bo'yicha tomonlarning huquq va majburiyatlari bilan tanishtirishi.
Ish beruvchining fuqarolik javobfarligini majburiy sug'urta qilish shartnomasi bo'yicha ishlab chiqarishda xodim vafot etgan taqdirda Sug'urtalovchiga sug'urta tovoni talabidan iborat bo'lgan yozma shakldagi ariza bilan murojaat qiladi (sug'urta qoidalariga 1-ilova), unga quyidagilarni ilova qiladi:
- Ish beruvchining yetkazilgan zararni qoplash to'g'risidagi Buyrug'ining nusxasi (sug'urta qoidalariga 5-1-ilovasi);
- Ishlab chiqarishda xodim vafot etganli faktini tasdiqlovchi hujjatlar (ishlab chiqarishda yuz bergan baxtsiz hodisani maxsus tekshiruvi dalolatnomasi);
- Xodim vafot etganligi to'g'risidagi guvohnomaning notarial tartibda tasdiqlangan nusxasi va naf oluvchining zararning o'rni qoplanishiga bo'lgan huquqini tasdiqlovchi hujjatlar.

• Occupational disease of enterprise workers.
• The monthly payment as a percentage of the average monthly wage of the victim before the work injury, corresponding to the degree of loss of professional disability or the establishment of occupational disease.
• Monthly payment in the amount of the average monthly wage of the deceased minus the share attributable to himself and able-bodied persons who were dependent on him but not entitled to compensation for the harm caused.
• A lump sum in the amount of 6-fold annual earnings.
• The cost of burial, defined in the compulsory insurance contract in the amount of not more than 3 times the minimum wage established by law, on the day of death of the employee.
• Compensation of additional expenses of the employer in accordance with the law.
DISABILITY AS A RESULT OF AN ACCIDENT
The action of the Employer in case of an accident:
• No later than three working days from the time when he became aware, notify the insurer in writing of the occurrence of an accident at work.
• To acquaint the employee with the terms of the contract of compulsory insurance of civil liability of the employer, including clarifying the rights and obligations of the parties to the contract.
What to do next:
In the event of an insured event under a compulsory insurance contract for civil liability of an employer, the Employer applies to the insurer with a written statement (Appendix No. 4 to the insurance rules) containing the claim for insurance compensation, with the application:
• copies of the employer's order for compensation for the damage caused (Appendix No. 5 to the insurance rules);
• copies of the statement of the employee or beneficiary containing a claim for compensation for the harm caused, addressed to the employer;
• certificates of the average monthly or annual salary of the employee before the insured event;
• copies of the employment contract (contract);
• documents confirming the fact of an accident at work and its consequences for the employee (the act of special investigation of an accident at work, the conclusion of the medical-labor expert commission, and in the event of a dispute - a court decision).
TEMPORARY OR PERMANENT NON-EMPLOYMENT AS A RESULT OF PROFESSIONAL DISEASE.
Employer’s action when an occupational disease is detected by an employee:
• Not later than three working days from the time when he became aware, notify the insurer in writing about the identification of occupational diseases with the worker in production.
When a occupational disease is detected by an employee under an obligatory contract of civil liability of the employer, the Employer applies to the insurer with a written statement (Appendix No. 4 to the insurance rules) containing the claim of insurance compensation, with the following:
• medical opinion on the occupational disease of the employee;
• documents confirming the fact of detection of occupational diseases in an employee at work (conclusion of a medical labor expert commission, and in the event of a dispute, a court decision).
DEATH OF THE EMPLOYEE IN MANUFACTURING.
The action of the Employer upon the death of an employee in production:
• No later than three working days from the time when he became aware, notify the insurer in writing of the death of the worker in the workplace.
• To acquaint the beneficiary with the terms of the contract of compulsory insurance of civil liability of the employer, including clarifying the rights and obligations of the parties to the contract.
In the event of the death of an employee at work under the compulsory insurance contract for civil liability of an employer, the employer applies to the insurer with a written statement (Appendix No. 1 to the insurance rules) containing the claim of insurance compensation, with the application:
• copies of the order of the employer on compensation for harm (Appendix No. 5-1 to the rules of insurance);
• documents confirming the fact of the death of an employee at work (an act of special investigation of an industrial accident)
• a notarized copy of the employee’s death certificate and documents confirming the beneficiary’s right to compensation for harm.