- Tashkilot xodimlarining kasbiy kasalligi.
- Jabrlanuvchi mehnatda mayib bo'lgunga qadar olgan o'rtacha oylik ish haqiga nisbatan foiz hisobida, uning kasbga oid mehnat qobiliyatini yo'qotganlik darajasiga muvofiq belgilanadigan har oylik to'lov yoki kasb kasalligi aniqlangunga qadar olgan o'rtacha oylik ish haqiga nisbatan foiz hisobida belgilanadigan har oylik to'lov.
- marhumning o'rtacha oylik ish haqi miqdoridagi, uning o'ziga va qaramog'ida bo'lgan, lekin yetkazilgan zararning o'rni qoplanishiga haqli bo'lmagan, mehnatga qobiliyatli shaxslarga to'g'ri keladigan ulush chegirib tashlangan holdagi har oylik to'lov.
- Xodim vafot etgan taqdirda majburiy sug'urta qilish shartnomasida belgilangan eng kam oylik ish haqining 3 baravaridan ko'p bo'lmagan miqdordagi dafn etish xarajatlari.
- Ish beruvchining qo'shimcha xarajatlari ni qonun hujjatlariga muvofiq kompensatsiya qilish.
Baxtsiz hodisa natijasida nogironlik
Baxtsiz hodisa yuz berganda Ish beruvchining xatti-harakatlari:
- Sug'urtalovchini ishlab chiqarishda baxtsiz hodisa yuz berganligi to'g'risida o'ziga ma'lum bo'lgan vaqtdan boshlab uch ish kuni mobaynida yozma shaklda xabardor qilishi.
- Xodimni ish beruvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish shartlari hamda shartnoma bo'yicha tomonlarning huquq va majburiyatlari bilan tanishtirishi.
So'ng nima qilish lozim:
Ish beruvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish shartomasi bo'yicha sug'urta hodisasi yuz bergan taqdirda Ish beruvchi Sug'urtalovchiga sug'urta tovoni talabidan iborat bo'lgan yozma shakldagi ariza bilan murojaat qiladi (sug'urta qoidalariga 4-ilova), unga quyidagilarni ilova qiladi:
- Ish beruvchining yetkazilgan zararni qoplash to'g'risidagi Buyrug'ining nusxasi (sug'urta qoidalariga 5-ilova);
- Xodimning yoki naf oluvchining yetkazilgan zararning o'rnini qoplash to'g'risidagi talabi ko'rsatilgan, ish beruvchining nomiga yozilgan arizasining nusxasi;
- Sug'urta hodisasi yuz berguniga qadar xodim olgan o'rtacha oylik yoki yillik ish haqi to'g'risidagi ma'lumotnoma;
- Mehnat shartnomasining (kontraktining) nusxasi;
- Ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisa sodir bo'lganligini va xodim uchun uning oqibati ni tasdiqlovchi hujjatlar (ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisani maxsus tekshirish dalolatnomasi, tibbiy mehnat ekspertiza komissiyasining xulosasi, nizolar yuzaga kelgan hollarda esa - sudning qarori).
Kasbiy kasallik natijasida vaqtinchalik yoki doimiy mehnatga qobiliyatsizlik.
Xodimda kasbiy kasallik aniqlanganda Ish beruvchining xatti-harakatlari:
- Sug'urtalovchini ishlab chiqarishda xodimda kasbiy kasallik aniqlangani to'g'risida o'ziga ma'lum bo'lgan vaqtdan boshlab uch ish kunidan kechiktirmay yozma shaklda xabardor qilishi.
Ish beruvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish shartomasi bo'yicha xodimda kasbiy kasallik aniqlangan taqdirda, Ish beruvchi Sug'urtalovchiga sug'urta tovoni talabidan iborat bo'lgan yozma shakldagi ariza bilan murojaat qiladi (sug'urta qoidalariga 4-ilova), unga quyidagilarni ilova qiladi:
- Xodimning tibbiy kasallangani haqida tibbiy xulosa;
- Ishlab chiqarishda xodimning kasbiy kasallangani faktini tasdiqlovchi hujjatlar (tibbiy mehnat ekspertiza komissiyasining xulosasi, nizolar yuzaga kelgan hollarda esa - sudning qarori).
Ishlab chiqarishda xodimning vafot etishi.
Ishlab chiqarishda xodim vafot etganda Ish beruvchining xatti-harakatlari:
- Sug'urtalovchini ishlab chiqarishda xodim vafot etganligi to'g'risida o'ziga ma'lum bo'lgan vaqtdan boshlab uch ish kunidan kechiktirmay yozma shaklda xabardor qilishi.
- Naf oluvchini ish beruvchining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish shartlari hamda shartnoma bo'yicha tomonlarning huquq va majburiyatlari bilan tanishtirishi.
Ish beruvchining fuqarolik javobfarligini majburiy sug'urta qilish shartnomasi bo'yicha ishlab chiqarishda xodim vafot etgan taqdirda Sug'urtalovchiga sug'urta tovoni talabidan iborat bo'lgan yozma shakldagi ariza bilan murojaat qiladi (sug'urta qoidalariga 1-ilova), unga quyidagilarni ilova qiladi:
- Ish beruvchining yetkazilgan zararni qoplash to'g'risidagi Buyrug'ining nusxasi (sug'urta qoidalariga 5-1-ilovasi);
- Ishlab chiqarishda xodim vafot etganli faktini tasdiqlovchi hujjatlar (ishlab chiqarishda yuz bergan baxtsiz hodisani maxsus tekshiruvi dalolatnomasi);
- Xodim vafot etganligi to'g'risidagi guvohnomaning notarial tartibda tasdiqlangan nusxasi va naf oluvchining zararning o'rni qoplanishiga bo'lgan huquqini tasdiqlovchi hujjatlar.

• Профессионального заболевания работников предприятия.
• Ежемесячной выплаты в процентах к среднемесячной заработной плате потерпевшего до трудового увечья, соответствующих степени утраты им профессиональной трудоспособности или установления профессионального заболевания.
• Ежемесячной выплаты в размере среднемесячной заработной платы умершего за вычетом доли, приходящейся на него самого и трудоспособных лиц, состоявших на его иждивении, но не имеющих право на возмещение причиненного вреда.
• Единовременного пособия в размере 6-кратного годового заработка.
• Расходов на погребение, определяемом в договоре обязательного страхования в сумме не более 3-кратного минимального размера заработной платы, установленной законодательством, на день смерти работника.
• Компенсации дополнительных расходов работодателя в соответствии с законодательством.
ИНВАЛИДНОСТЬ В РЕЗУЛЬТАТЕ НЕСЧАСТНОГО СЛУЧАЯ
Действие Работодателя при наступлении несчастного случая:
• Не позднее трех рабочих дней с момента, когда ему стало известно, в письменной форме уведомить страховщика о наступлении несчастного случая на производстве.
• Ознакомить работника с условиями договора обязательного страхования гражданской ответственности работодателя, в том числе разъяснить права и обязанности сторон по договору.
Что делать дальше:
При наступлении страхового случая по договору обязательного страхования гражданской ответственности работодателя Работодатель обращается к страховщику с заявлением в письменной форме (приложение №4 к правилам страхования), содержащим требование страхового возмещения, с приложением:
• копии приказа работодателя о возмещении причиненного вреда (приложение №5 к правилам страхования);
• копии заявления работника или выгодоприобретателя, содержащего требование о возмещении причиненного вреда, на имя работодателя;
• справки о среднемесячной или годовой заработной плате работника до наступления страхового случая;
• копии трудового договора (контракта);
• документов подтверждающих факт наступления несчастного случая на производстве и его последствия для работника (акт специального расследования несчастного случая на производстве, заключение врачебно-трудовой экспертной комиссии, а при возникновении спора - решение суда).
ВРЕМЕННАЯ ИЛИ ПОСТОЯННАЯ НЕТРУДОСПОСОБНОСТЬ В РЕЗУЛЬТАТЕ ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО ЗАБОЛЕВАНИЯ.
Действие Работодателя при выявлении у работника проф.заболевания:
• Не позднее трех рабочих дней с момента, когда ему стало известно, в письменной форме уведомить страховщика о выявлении проф.заболевания у работника на производстве.
При выявлении проф.заболевания у работника по договору обязательного страхования гражданской ответственности работодателя, Работодатель обращается к страховщику с заявлением в письменной форме (приложение №4 к правилам страхования), содержащим требование страхового возмещения, с приложением:
• медицинского заключения о профессиональном заболевании работника;
• документов подтверждающих факт выявлении проф.заболевания у работника на производстве (заключение врачебно-трудовой экспертной комиссии, а при возникновении спора - решение суда).
СМЕРТЬ РАБОТНИКА НА ПРОИЗВОДСТВЕ.
Действие Работодателя при смерти работника на производстве:
• Не позднее трех рабочих дней с момента, когда ему стало известно, в письменной форме уведомить страховщика о смерти работника на производстве.
• Ознакомить выгодоприобретателя с условиями договора обязательного страхования гражданской ответственности работодателя, в том числе разъяснить права и обязанности сторон по договору.
При смерти работника на производстве по договору обязательного страхования гражданской ответственности работодателя работодатель обращается к страховщику с заявлением в письменной форме (приложение №1 к правилам страхования), содержащим требование страхового возмещения, с приложением:
• копии приказа работодателя о возмещении причиненного вреда (приложение №5-1 к правилам страхования);
• документов подтверждающих факт смерти работника на производстве (акт специального расследования несчастного случая на производстве);
• нотариально заверенной копии свидетельства о смерти работника и документов, подтверждающие право выгодоприобретателя на возмещение вреда.