Avariyadan so'ng sizning harakatlaringiz:
- avariya to'xtash belgisini qo'ying (shahar chegarasida 15 m masofada va shahardan tashqarida 30 m masofada).
- YHXB inspektorini, agar siz mobil telefondan foydalansangiz 102 raqamiga yoki yo'l transport hodisasi yuz bergan joydan kelib chiqqan holda YHXB ning telefonlaridan biriga qo'ng'iroq qilib chaqiring.
- Maslahat olish maqsadida "ALSKOM" sug'urta kompaniyasiga quyidagi raqamlarga qo'ng'iroq qiling: (+99871) 147-11-00, (+99890) 326-09-00, (+99890) 178-51-00 va sizga yo'l transport hodisasi joyida to'g'ri harakatlanishni, YHXB inspektorini, zarur holda esa tezkor tibbiy yordam yoki evakuatorni chaqirilishida yordam ko'rsatiladi.
- Avariya guvohlarining F.I.Sh, adres va telefon raqamlarini yozib oling.
So'ng nima qilish lozim:
- YHXB inspektori kelgunga qadar yo'l transport hodisasi joyidan avtomobilni olmang, hodisaga aloqador bo'lgan predmetlarni boshqa joyga ko'chirmang.
- Avariya joyida hech qanday pul to'lamang.
- Avariya holatlari va tomonlarning aybdorlik darajasi to'g'risida hech kim bilan muhokama qilmang.
- Yo'l transport hodisasining boshqa ishtirokchisiga o'zingizning polisingiz ma'lumotlari haqida xabar bering (polis raqami, sug'urta kompaniyasining nomlanishi, adres va telefon raqami).
- Avariyaning boshqa ishtirokchilaridan ularning polislari to'g'risida ma'lumotlarni oling (polis raqamlari, sug'urta kompaniyalarining nomlanishi, adres va telefon raqamlari). Avariyadan so'ng 72 soat kechikmay sug'urta kompaniyasiga yo'l transport hodisasi haqida xabar bering, ya'ni borib, o'rnatilgan tartibda ariza yozilishi lozim.
Agar yo'l transport hodisasi natijasida yo'lda tirbandlik vujudga kelgan bo'lsa, va boshqa transport vositalarining harakatlanish imkoniyati mavjud bo'lmay qolsa, faqatgina guvohlar mavjudligida yo'l transport hodisasi joyidagi transport vositalarining joylashuv sxemasini tuzganizdan so'nggina, siz o'tib ketish qismini bo'shatishingiz mumkin, guvohlarning F.I.Sh, adres va telefon raqamlarini yozib oling.
YHXB vakillari tomonidan yo'l transport hodisasi fakti hujjat asosida rasmiylashtirilgach va ulardan tegishli ruxsat olingach avtomobilni hodisa joyidan evakuatsiyasini amalga oshiring.
Avariya joyida nimani to'ldirish lozim
Sug'urtalanayotganda polis va majburiy sug'urta qoidalari bilan birga beriladigan yo'l transport hodisasi haqidagi xabarnoma blankini hodisaning boshqa ishtirokchilari bilan birgalikda. To'ldirib bo'lgandan so'ng avariyaning boshqa ishtirokchilari bilan alishtirib oling.
Diqqat!
Inspektordan ma'lumotnoma, bayonnoma nusxasi, yo'l transport hodisasi sxemasi, ma'muriy huquqbuzarlik to'g'risidagi ish bo'yicha qarorni olishni unutmang.
Avtomobilning barcha shikastlangan joylari rasmiylashtirilishini sinchkovlik bilan kuzating, chunki sug'urta qoplamasining to'lovi shunga bog'liq bo'ladi.
Sug'urta qoplamasini olish uchun zarur bo'ladigan hujjatlar:
- Egasining pasporti hamda haydovchining pasporti;
- Avtomobilning texpasporti;
- majburiy sug'urta polisi;
- Ishonchnoma va yo'l varaqasi;
- YHXB IIB Qarori;
- Avtotransport yetkazilgan zarar bahosidan nusxa va rasmi;
- Haydovchilik guvohnomasi va talon;
- Alkogol ichimlik iste'mol qilganligi va mastlik holati faktini aniqlash uchun tibbiy tekshiruvdan o'tkazish protokoli;
- Sug'urta qoplamasini to'lash to'g'risida ariza.
5 ish kunidan ko'p bo'lmagan muddatda avtomobilni tekshiruvdan o'tkazish va zararni baholash uchun taqdim qilmoq.
Barcha hujjatlar topshirilgandan va ko'rib chiqilgandan, avtomobil tekshiruvdan o'tgandan, va Sug'urtalovchi tomonidan sug'urta qoplamasini to'lash to'g'risidagi qaror qabul qilingandan so'ng, sug'urta qoplamasi ushbu qaror chiqqandan so'ng 5 ish kuni mobaynida sizning hisob raqamingizga o'tkaziladi.
Majburiy sug'urta qoidalariga ko'ra qoplama siz ko'rsatgan hisob raqamga naqdsiz pul ko'rinishida amalga oshiriladi. O'tkazmani amalga oshirish uchun o'zingizning hisob rekvizitlaringizni taqdim etishingiz lozim.
- Jabrlanuvchining hayoti va sog'lig'iga ziyon yetkazilgan taqdirda sug'urta qoplamasi miqdori sug'urta summasining 65% idan oshioshi mumkin emas.
- Jabrlanuvchining mol-mulkiga zarar yetkazilgan taqdirda sug'urta qoplamasi miqdori sug'urta summasining 35% idan oshishi mumkin emas.
Kerakli rekvizitlar ro'yxati:
- Bankning tashkiliy-huquqiy shakli, bank bo'limining nomi, bank joylashgan shahar ko'rsatilgan holda bankning nomi;
- Qabul qiluvchi bankning STIR raqami;
- Qabul qiluvchi bankning hisob-raqami;
- Bank MFO;
- Qabul qiluvchining shaxsiy hisob raqami;
- Bank kartasining raqami (agar bo'lsa);
- Qabul qiluvchining F.I.Sh. (bankda yozilgan tartibda, chunki bankdagi va pasportdagi F.I.Sh. bir biridan farq qiladi, masalan, ular kotin yozuvida, sharifi bilan yoki usiz yozilgan bo'lishi mumkin va hokazo);
- Agar qabul qiluvchi bo'lib yakka tartibdagi tadbirkor bo'lsa, unda qabul qiluvchining STIr raqami kerak, bunday holatda rekvizitlar to'ldirilayotganda bazada albatta YTT ko'rsatiladi.

Обязательное страхование гражданской ответственности владельцев транспортных средств "ОСГОВТС"
• Вызовите инспектора ГИБДД, позвонив по номеру 102, если вы используете мобильный телефон, или по одному из телефонов ГИБДД, в зависимости от места, где произошло ДТП.
• Для получения консультации позвоните в СК "ALSKOM" по телефону: (+99871) 147-11-00, (+99890) 326-09-00, (+99890) 178-51-00 и вам помогут правильно скоординировать действия на месте ДТП, вызвав инспектора ГИБДД, а при необходимости скорую помощь или эвакуатор.
• Запишите Ф.И.О., адреса и телефоны очевидцев аварии.
Что делать дальше
• Не убирайте автомобиль с места ДТП, не перемещайте предметы, имеющие отношение к происшествию, до прибытия инспектора ГИБДД.
• Не платите никаких денег на месте аварии.
• Не обсуждайте ни с кем обстоятельства аварии и степень виновности участников.
• Сообщите другому участнику ДТП сведения о вашем полисе ОСГО  (номер полиса, наименование, адрес и телефон страховой компании).
• Получите от других участников аварии сведения об их полисах ОСГО (номера полисов, наименования, адреса и телефоны страховых компаний). Не позднее чем через 72 часа с момента аварии передайте в страховую компанию извещение о ДТП, то есть придти и написать заявление по установленной форме.
Если в результате ДТП на дороге образовался затор и движение других транспортных средств стало невозможным, вы можете освободить проезжую часть, но только после того, как составите схему, в которой в присутствии свидетелей зафиксируете положение транспортных средств на месте ДТП, и запишете Ф. И. О., адреса и телефоны свидетелей.
Эвакуацию автомобиля с места происшествия производите только после документального оформления факта ДТП представителями ГИБДД и получения от них соответствующего разрешения.
Что заполнять на месте аварии
Бланк извещения о ДТП вместе с остальными участниками происшествия, который выдается при страховании вместе с полисом и правилами ОСГО. После заполнения обменяйтесь бланками между участниками аварии.
Внимание!
Не забудьте получить у инспектора справку, копию протокола, схему ДТП,  постановление по делу об административном правонарушении.
Внимательно следите за тем, чтобы были зарегистрированы все повреждения автомобиля, так как от этого зависит выплата страхового возмещения.
Документы, которые нужны для получения выплаты страхового возмещения
• Паспорт владельца и паспорт водителя;
• Технический паспорт автомобиля;
• Полис ОСГО;
• Доверенность или путевой лист;
• Решение УБДД ГУВД;
• Копию оценки ущерба автотранспорта и фото;
• Водительское удостоверение и талон;
• Протокол медицинского освидетельствования для установления факта употребления алкоголя и состояния опьянения;
• Заявление о страховой выплате.
Что делать дальше:
Предоставить автомобиль для осмотра и оценки ущерба в срок не более 5 рабочих дней.
После сдачи и рассмотрения всех документов, осмотра автомобиля, и принятия решения страховщика о выплате страхового возмещения выплата производится в течение 5 рабочих дней со дня принятия такого решения на ваш расчетный счет.
По правилам ОСГО выплата осуществляется по безналичному расчету на указанный вами счет. Для осуществления перевода вам необходимо предоставить реквизиты своего счета.
• При причинении вреда жизни или здоровью потерпевшего размер страхового возмещения не может превышать 65 % от страховой суммы.
• При причинении вреда имуществу потерпевшего размер страхового возмещения не может превышать 35% от страховой суммы.
Перечень необходимых реквизитов:
• Наименование банка с указанием организационно-правовой формы, наименование отделения банка, город, в котором находится банк;
• ИНН банка получателя;
• Расчетный счет банка получателя;
• МФО банка;
• Лицевой счет получателя;
• Номер банковской карты (если есть);
• Ф.И.О получателя (именно так, как заведены в банке, поскольку иногда Ф.И.О в паспорте и банке различаются, например, они могут быть написаны на латинице, с отчеством или без него и т. д.);
• Если получателем является индивидуальный предприниматель (ИП), то нужен ИНН получателя, в этом случае при заполнении реквизитов в базе обязательно указывается ИП.