Avariyadan so'ng sizning harakatlaringiz:
- avariya to'xtash belgisini qo'ying (shahar chegarasida 15 m masofada va shahardan tashqarida 30 m masofada).
- YHXB inspektorini, agar siz mobil telefondan foydalansangiz 102 raqamiga yoki yo'l transport hodisasi yuz bergan joydan kelib chiqqan holda YHXB ning telefonlaridan biriga qo'ng'iroq qilib chaqiring.
- Maslahat olish maqsadida "ALSKOM" sug'urta kompaniyasiga quyidagi raqamlarga qo'ng'iroq qiling: (+99871) 147-11-00, (+99890) 326-09-00, (+99890) 178-51-00 va sizga yo'l transport hodisasi joyida to'g'ri harakatlanishni, YHXB inspektorini, zarur holda esa tezkor tibbiy yordam yoki evakuatorni chaqirilishida yordam ko'rsatiladi.
- Avariya guvohlarining F.I.Sh, adres va telefon raqamlarini yozib oling.
So'ng nima qilish lozim:
- YHXB inspektori kelgunga qadar yo'l transport hodisasi joyidan avtomobilni olmang, hodisaga aloqador bo'lgan predmetlarni boshqa joyga ko'chirmang.
- Avariya joyida hech qanday pul to'lamang.
- Avariya holatlari va tomonlarning aybdorlik darajasi to'g'risida hech kim bilan muhokama qilmang.
- Yo'l transport hodisasining boshqa ishtirokchisiga o'zingizning polisingiz ma'lumotlari haqida xabar bering (polis raqami, sug'urta kompaniyasining nomlanishi, adres va telefon raqami).
- Avariyaning boshqa ishtirokchilaridan ularning polislari to'g'risida ma'lumotlarni oling (polis raqamlari, sug'urta kompaniyalarining nomlanishi, adres va telefon raqamlari). Avariyadan so'ng 72 soat kechikmay sug'urta kompaniyasiga yo'l transport hodisasi haqida xabar bering, ya'ni borib, o'rnatilgan tartibda ariza yozilishi lozim.
Agar yo'l transport hodisasi natijasida yo'lda tirbandlik vujudga kelgan bo'lsa, va boshqa transport vositalarining harakatlanish imkoniyati mavjud bo'lmay qolsa, faqatgina guvohlar mavjudligida yo'l transport hodisasi joyidagi transport vositalarining joylashuv sxemasini tuzganizdan so'nggina, siz o'tib ketish qismini bo'shatishingiz mumkin, guvohlarning F.I.Sh, adres va telefon raqamlarini yozib oling.
YHXB vakillari tomonidan yo'l transport hodisasi fakti hujjat asosida rasmiylashtirilgach va ulardan tegishli ruxsat olingach avtomobilni hodisa joyidan evakuatsiyasini amalga oshiring.
Avariya joyida nimani to'ldirish lozim
Sug'urtalanayotganda polis va majburiy sug'urta qoidalari bilan birga beriladigan yo'l transport hodisasi haqidagi xabarnoma blankini hodisaning boshqa ishtirokchilari bilan birgalikda. To'ldirib bo'lgandan so'ng avariyaning boshqa ishtirokchilari bilan alishtirib oling.
Diqqat!
Inspektordan ma'lumotnoma, bayonnoma nusxasi, yo'l transport hodisasi sxemasi, ma'muriy huquqbuzarlik to'g'risidagi ish bo'yicha qarorni olishni unutmang.
Avtomobilning barcha shikastlangan joylari rasmiylashtirilishini sinchkovlik bilan kuzating, chunki sug'urta qoplamasining to'lovi shunga bog'liq bo'ladi.
Sug'urta qoplamasini olish uchun zarur bo'ladigan hujjatlar:
- Egasining pasporti hamda haydovchining pasporti;
- Avtomobilning texpasporti;
- majburiy sug'urta polisi;
- Ishonchnoma va yo'l varaqasi;
- YHXB IIB Qarori;
- Avtotransport yetkazilgan zarar bahosidan nusxa va rasmi;
- Haydovchilik guvohnomasi va talon;
- Alkogol ichimlik iste'mol qilganligi va mastlik holati faktini aniqlash uchun tibbiy tekshiruvdan o'tkazish protokoli;
- Sug'urta qoplamasini to'lash to'g'risida ariza.
5 ish kunidan ko'p bo'lmagan muddatda avtomobilni tekshiruvdan o'tkazish va zararni baholash uchun taqdim qilmoq.
Barcha hujjatlar topshirilgandan va ko'rib chiqilgandan, avtomobil tekshiruvdan o'tgandan, va Sug'urtalovchi tomonidan sug'urta qoplamasini to'lash to'g'risidagi qaror qabul qilingandan so'ng, sug'urta qoplamasi ushbu qaror chiqqandan so'ng 5 ish kuni mobaynida sizning hisob raqamingizga o'tkaziladi.
Majburiy sug'urta qoidalariga ko'ra qoplama siz ko'rsatgan hisob raqamga naqdsiz pul ko'rinishida amalga oshiriladi. O'tkazmani amalga oshirish uchun o'zingizning hisob rekvizitlaringizni taqdim etishingiz lozim.
- Jabrlanuvchining hayoti va sog'lig'iga ziyon yetkazilgan taqdirda sug'urta qoplamasi miqdori sug'urta summasining 65% idan oshioshi mumkin emas.
- Jabrlanuvchining mol-mulkiga zarar yetkazilgan taqdirda sug'urta qoplamasi miqdori sug'urta summasining 35% idan oshishi mumkin emas.
Kerakli rekvizitlar ro'yxati:
- Bankning tashkiliy-huquqiy shakli, bank bo'limining nomi, bank joylashgan shahar ko'rsatilgan holda bankning nomi;
- Qabul qiluvchi bankning STIR raqami;
- Qabul qiluvchi bankning hisob-raqami;
- Bank MFO;
- Qabul qiluvchining shaxsiy hisob raqami;
- Bank kartasining raqami (agar bo'lsa);
- Qabul qiluvchining F.I.Sh. (bankda yozilgan tartibda, chunki bankdagi va pasportdagi F.I.Sh. bir biridan farq qiladi, masalan, ular kotin yozuvida, sharifi bilan yoki usiz yozilgan bo'lishi mumkin va hokazo);
- Agar qabul qiluvchi bo'lib yakka tartibdagi tadbirkor bo'lsa, unda qabul qiluvchining STIr raqami kerak, bunday holatda rekvizitlar to'ldirilayotganda bazada albatta YTT ko'rsatiladi.

Your actions after the сar accident
- Call the traffic police inspector by dialing 102, if you are using a mobile phone, or one of the traffic police phones, depending on the place where the accident occurred.
- For advice, call for the insurance company "ALSKOM" by phone: (+99871) 147-11-00, (+99890) 326-09-00, (+99890) 178-51-00 and they will help you to coordinate the actions on the scene of the accident , calling the traffic police inspector, and if necessary, ambulance or tow truck.
- Write down the full name, addresses and phone numbers of witnesses to the accident.
What to do next
- Do not remove the car from the accident scene, do not move items related to the incident until the arrival of the traffic police inspector.
- Do not pay any money at the scene of the accident.
- Do not discuss with anyone the circumstances of the accident and the degree of guilt of the participants.
- Tell the other participant of the accident the information about your Compulsory Third Party Liability Insurance for Vehicle Owners (CICL) policy (policy number, name, address and telephone number of the insurance company).
- Get information from other participants in the accident on their policies of CICL (policy numbers, names, addresses and telephone numbers of insurance companies). Not later than 72 hours after the accident, submit to the insurance company a notice of an accident, that is, come and write a statement in the prescribed form.
If a traffic congestion has occurred on the road as a result of an accident and the movement of other vehicles has become impossible, you can free the carriageway, but only after you draw up a scheme in which, in the presence of witnesses, record the position of the vehicles at the accident site, and write down the name, addresses and phones of witnesses.
Evacuate the car from the scene of an accident only after documenting the fact of an accident by the traffic police representatives and obtaining the appropriate permission from them.
What to fill at the scene of the accident
The form of the notice of the accident along with the other participants in the incident, which is issued for the insurance together with the policy and the rules of civil liability insurance. After filling, exchange the forms between the accident participants..
Attention!
Do not forget to receive from the inspector a certificate, a copy of the protocol, the scheme of the accident, the decision on the case of an administrative offense.
Carefully ensure that all damage to the vehicle is recorded, as the payment of insurance indemnity depends on it.
Documents that are needed to receive the payment of insurance compensation
- Vehicle owner's passport and driver's passport;
- Technical passport of the car;
- CICL policy;
- Power of Attorney for driving a vehicle or waybill;
- Decision traffic police department;
- A copy of the assessment of damage to vehicles and photos;
- Driving license;
- Medical examination protocol for establishing the fact of alcohol use and intoxication;
- Application for Insurance Indemnity.
What to do next:
Provide a vehicle for inspection and damage assessment in a period not exceeding 5 working days.
After delivery and consideration of all documents, inspection of the car, and the decision of the insurer to pay the insurance indemnity, payment is made within 5 working days from the date of the decision to your bank account.
According to the rules of CICL, payment is made by bank transfer to the account you specify. To make a transfer, you need to provide your account details.
- When causing harm to the life or health of the victim, the amount of insurance compensation may not exceed 65% of the sum insured.
- When causing damage to the property of the victim, the amount of insurance compensation may not exceed 35% of the sum insured.
List of required details:
- The name of the bank indicating the legal form, the name of the bank branch, the city in which the bank is located;
- TIN of the beneficiary's bank;
- Beneficiary's bank account;
- Bank code;
- Beneficiary account;
- Bank card number (if any);
- Full name of the recipient (exactly as entered in the bank, because sometimes the full name in the passport and bank differ, for example, they can be written in Latin, with or without a patronymic, etc.);
- If the recipient is an individual entrepreneur (IE), then the recipient's TIN is required, in this case, when filling in the requisites in the database, the IE is necessarily indicated.