Sug'urta qildiruvchi nima qilishi lozim:
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 10.12.2008 yildagi 271-sonli Qarorining "Xavfli ishlab chiqarish ob'ektida avariya yuz bergan taqdirda boshqa shaxslarning hayoti, sog'lig'i va (yoki) mol-mulkiga hamda atrof muhitga zarar yetkazganlik uchun fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish to'g'risida"gi NIZOMiga muvofiq quyidagilar lozim:
Xavfli ishlab chiqarish ob'ektida avariya sodir bo'gan taqdirda Sug'urtalanuvchi Sug'urtalovchini avariya sodir bo'lishi natijasida:
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash miqdori Sug'urtalovchi tomonidan avariya sabablarini texnik jihatdan tekshirish dalolatnomasi, sud qarorlari va sug'urta hodisasi boshlanishining sabablari va holatlari, shu jumladan, boshqa shaxslarga yetkazilgan zarar miqdori ko'rsatilgan boshqa materiallar asosida belgilanadi.
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash tomonlar imzolagan va sug'urta hodisasini tasdiqlovchi hujjatlar asosida tuzilgan sug'urta hodisasi to'g'risidagi dalolatnoma asosida amalga oshiriladi.
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash sug'urta shartnomasida ko'rsatilgan belgilangan sug'urta summasi doirasida amalga oshiriladi.
Agar bitta sug'urta shartnomasi bo'yicha ularga nisbatan turlicha sug'urta summasi belgilangan bir necha xavfli ishlab chiqarish ob'ektlari sug'urta qilingan bo'lsa, u holda muayyan sug'urta hodisasi bo'yicha sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash avariya sodir bo'lgan xavfli ishlab chiqarish ob'ekti bo'yicha belgilangan sug'urta summasi doirasida amalga oshiriladi.
Sug'urta shartnomasi bo'yicha quyidagilar qoplanmaydi:
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi) bevosita zarar ko'rganga to'lanadi. Ushbu Nizomning 15-bandi b-kichik bandida nazarda tutilgan xarajatlar Sug'urtalanuvchiga to'lanadi.
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash sug'urta hodisasi to'g'risidagi dalolatnoma imzolangan kundan boshlab 10 ish kuni mobaynida amalga oshiriladi.
Sud qarori yuzasidan belgilangan tartibda shikoyat qilingan (rad etilgan) taqdirda Sug'urtalovchi sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash to'g'risidagi masalani hal etishni, agar dastlabki qaror bo'yicha ijobiy yoki salbiy xulosa chiqarish mumkin bo'lmasa, sudning uzil-kesil qarori qabul qilinadigan vaqtgacha kechiktirishi mumkin.
Yetkazilgan zarar shuningdek boshqa shaxslar tomonidan qoplanadigan hollarda Sug'urtalovchi faqat sug'urta shartnomasi bo'yicha to'lanishi kerak bo'lgan sug'urta tovoni (sug'urta summasi) va boshqa shaxslar tomonidan qoplanadigan pul o'rtasidagi tafovutni to'laydi. Sug'urtalanuvchi Sug'urtalovchini zararni jabrlanganga qoplash uchun boshqa shaxslar tomonidan amalga oshirilgan - o'ziga ma'lum bo'lgan to'lovlar to'g'risida xabardor qilishi shart.
Sug'urtalanuvchi sud qarorini qijro etish asosida unga nisbatan sug'urta shartnomasi tuzilgan xavfli ishlab chiqarish ob'ektidan foydalanish natijasida yetkazilgan zararni qoplagan taqdirda Sug'urtalovchi Sug'urtalanuvchiga sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lashni u amalga oshirgan zarar tovoni doirasida, lekin sug'urta shartnomasi bo'yicha belgilangan sug'urta summasidan ko'p bo'lmagan miqdorda amalga oshiradi.
Sug'urtalovchining sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lashni rad etish huquqi qonun hujjatlari va shartnoma bilan belgilanadi.
Sug'urtalanuvchining zararni to'lash (subrogatsiya) yuzasidan talab qilish huquqining sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lagan Sug'urtalovchiga o'tishi qonun hujjatlari va shartnoma bilan tartibga solinadi.
Xavfli ishlab chiqarish ob'ektida avariya sodir bo'lgan taqdirda boshqa shaxslarning hayoti, sog'lig'i va (yoki) mol-mulkiga hamda atrof-muhitga yetkazilgan zararni foydalanuvchi-sug'urta qilinuvchi tomonidan qoplash bo'yicha fuqarolik javobgarligi paydo bo'lishi bilan bog'liq bo'lgan sug'urtalanuvchining mulkiy manfaatlari majburiy sug'urta qilish ob'ektlari hisoblanadi.
Sug'urtalanuvchining quyidagilar oqibatida paydo bo'lgan fuqarolik javobgarligi sug'urta holati deb e'tirof etilmaydi:

What should the policyholder do:
According to the REGULATIONS on the procedure for compulsory insurance of civil liability for causing harm to life, health and (or) property of other persons and the environment in case of an accident at a hazardous production facility to the Resolution of the CMPE dated 10.12.2008. N 271 is necessary:
In the event of an accident at a hazardous production facility, the policyholder shall notify the insurer in writing within 3 business days fr om the date of the accident at the hazardous production facility, as a result of which the damage was caused:
The amount of payment of insurance compensation (insurance amount) is determined by the insurer on the basis of an act of technical investigation of the causes of the accident, court decisions and other materials containing data on the causes and circumstances of the insured event, including the amount of damage caused to others.
The insurance indemnity (sum insured) is paid out on the basis of an act of the insured event, signed by the parties and drawn up on the basis of documents confirming the insured event.
Payment of insurance compensation (insurance amount) is carried out within the limits of the established insurance amount specified in the insurance contract.
If, under a single insurance contract, several hazardous production facilities are insured for which different insurance amounts are established, then the payment of insurance compensation (insurance amount) for a specific insured event is made within the insurance amount set for the hazardous production facility at which the accident occurred.
Under the insurance contract, the following is not refundable:
Payment of insurance compensation (insurance amount) is made directly to the victim. Reimbursement of expenses provided for by subparagraph "b" of paragraph 15 of these Regulations shall be made to the insured.
Payment of insurance compensation (insurance amount) is carried out within 10 working days from the date of signing of the act of the insured event.
In the event of an appeal (protest) of a court decision in the prescribed manner, the insurer may postpone the decision on the payment of insurance compensation (insurance amount) until the adoption of a final court decision, if the initial decision cannot make a positive or negative conclusion.
In cases wh ere the damage caused is also compensated by other persons, the insurer pays only the difference between the amount of insurance compensation (insurance amount) payable under the insurance contract and the amount compensated by other persons. The insured is obliged to notify the insurer of the payments to him that have become known for compensation for harm to the victim, made by other persons.
If, on the basis of the execution of a court decision, the policyholder compensates for the damage caused by the operation of a hazardous production facility in respect of which the insurance contract has been concluded, the insurer shall pay insurance compensation (insurance amount) to the policyholder within the limits of compensation insurance contract of the insured amount.
The insurer's right to refuse to pay the insurance indemnity (sum insured) is determined by law and the contract.
The transfer of the insurer's claim to compensation (subrogation) to the insurer who paid the insurance indemnity (sum insured) is regulated by law and the contract.
Objects of compulsory insurance are the property interests of the insured, associated with the emergence of civil liability for compensation for damage to life, health and (or) property of other persons and the environment in the event of an accident at a hazardous production facility operated by the insured.
In the event of an accident at a hazardous production facility, the policyholder shall notify the insurer in writing within 3 business days from the date of the accident at the hazardous production facility, as a result of which the damage was caused: