Sug'urta qildiruvchi nima qilishi lozim:
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 10.12.2008 yildagi 271-sonli Qarorining "Xavfli ishlab chiqarish ob'ektida avariya yuz bergan taqdirda boshqa shaxslarning hayoti, sog'lig'i va (yoki) mol-mulkiga hamda atrof muhitga zarar yetkazganlik uchun fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish to'g'risida"gi NIZOMiga muvofiq quyidagilar lozim:
Xavfli ishlab chiqarish ob'ektida avariya sodir bo'gan taqdirda Sug'urtalanuvchi Sug'urtalovchini avariya sodir bo'lishi natijasida:
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash miqdori Sug'urtalovchi tomonidan avariya sabablarini texnik jihatdan tekshirish dalolatnomasi, sud qarorlari va sug'urta hodisasi boshlanishining sabablari va holatlari, shu jumladan, boshqa shaxslarga yetkazilgan zarar miqdori ko'rsatilgan boshqa materiallar asosida belgilanadi.
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash tomonlar imzolagan va sug'urta hodisasini tasdiqlovchi hujjatlar asosida tuzilgan sug'urta hodisasi to'g'risidagi dalolatnoma asosida amalga oshiriladi.
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash sug'urta shartnomasida ko'rsatilgan belgilangan sug'urta summasi doirasida amalga oshiriladi.
Agar bitta sug'urta shartnomasi bo'yicha ularga nisbatan turlicha sug'urta summasi belgilangan bir necha xavfli ishlab chiqarish ob'ektlari sug'urta qilingan bo'lsa, u holda muayyan sug'urta hodisasi bo'yicha sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash avariya sodir bo'lgan xavfli ishlab chiqarish ob'ekti bo'yicha belgilangan sug'urta summasi doirasida amalga oshiriladi.
Sug'urta shartnomasi bo'yicha quyidagilar qoplanmaydi:
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi) bevosita zarar ko'rganga to'lanadi. Ushbu Nizomning 15-bandi b-kichik bandida nazarda tutilgan xarajatlar Sug'urtalanuvchiga to'lanadi.
Sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash sug'urta hodisasi to'g'risidagi dalolatnoma imzolangan kundan boshlab 10 ish kuni mobaynida amalga oshiriladi.
Sud qarori yuzasidan belgilangan tartibda shikoyat qilingan (rad etilgan) taqdirda Sug'urtalovchi sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lash to'g'risidagi masalani hal etishni, agar dastlabki qaror bo'yicha ijobiy yoki salbiy xulosa chiqarish mumkin bo'lmasa, sudning uzil-kesil qarori qabul qilinadigan vaqtgacha kechiktirishi mumkin.
Yetkazilgan zarar shuningdek boshqa shaxslar tomonidan qoplanadigan hollarda Sug'urtalovchi faqat sug'urta shartnomasi bo'yicha to'lanishi kerak bo'lgan sug'urta tovoni (sug'urta summasi) va boshqa shaxslar tomonidan qoplanadigan pul o'rtasidagi tafovutni to'laydi. Sug'urtalanuvchi Sug'urtalovchini zararni jabrlanganga qoplash uchun boshqa shaxslar tomonidan amalga oshirilgan - o'ziga ma'lum bo'lgan to'lovlar to'g'risida xabardor qilishi shart.
Sug'urtalanuvchi sud qarorini qijro etish asosida unga nisbatan sug'urta shartnomasi tuzilgan xavfli ishlab chiqarish ob'ektidan foydalanish natijasida yetkazilgan zararni qoplagan taqdirda Sug'urtalovchi Sug'urtalanuvchiga sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lashni u amalga oshirgan zarar tovoni doirasida, lekin sug'urta shartnomasi bo'yicha belgilangan sug'urta summasidan ko'p bo'lmagan miqdorda amalga oshiradi.
Sug'urtalovchining sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lashni rad etish huquqi qonun hujjatlari va shartnoma bilan belgilanadi.
Sug'urtalanuvchining zararni to'lash (subrogatsiya) yuzasidan talab qilish huquqining sug'urta tovoni (sug'urta summasi)ni to'lagan Sug'urtalovchiga o'tishi qonun hujjatlari va shartnoma bilan tartibga solinadi.
Xavfli ishlab chiqarish ob'ektida avariya sodir bo'lgan taqdirda boshqa shaxslarning hayoti, sog'lig'i va (yoki) mol-mulkiga hamda atrof-muhitga yetkazilgan zararni foydalanuvchi-sug'urta qilinuvchi tomonidan qoplash bo'yicha fuqarolik javobgarligi paydo bo'lishi bilan bog'liq bo'lgan sug'urtalanuvchining mulkiy manfaatlari majburiy sug'urta qilish ob'ektlari hisoblanadi.
Sug'urtalanuvchining quyidagilar oqibatida paydo bo'lgan fuqarolik javobgarligi sug'urta holati deb e'tirof etilmaydi:

Что делать страхователю:
Согласно ПОЛОЖЕНИЯ о порядке обязательного страхования гражданской ответственности за причинение вреда жизни, здоровью и (или) имуществу других лиц и окружающей среде в случае аварии на опасном производственном объекте к Постановлению КМРУз от 10.12.2008г. N 271 необходимо:
В случае аварии на опасном производственном объекте страхователь письменно уведомляет страховщика в течение 3 рабочих дней с момента аварии на опасном производственном объекте, в результате которой причинен вред:
Размер выплаты страхового возмещения (страховой суммы) определяется страховщиком на основании акта технического расследования причин аварии, судебных решений и других материалов, содержащих данные о причинах и обстоятельствах наступления страхового случая, в том числе и о размере причиненного другим лицам вреда.
Выплата страхового возмещения (страховой суммы) производится на основании акта о страховом случае, подписанного сторонами и составленного на основе документов, подтверждающих страховой случай.
Выплата страхового возмещения (страховой суммы) осуществляется в пределах установленной страховой суммы, указанной в договоре страхования.
Если по одному договору страхования застраховано несколько опасных производственных объектов, в отношении которых установлены различные страховые суммы, то выплата страхового возмещения (страховой суммы) по конкретному страховому случаю производится в пределах страховой суммы, установленной по опасному производственному объекту, на котором произошла авария.
По договору страхования возмещению не подлежат:
Выплата страхового возмещения (страховой суммы) производится непосредственно потерпевшему. Возмещение расходов, предусмотренных подпунктом "б" пункта 15 настоящего Положения, производится страхователю.
Выплата страхового возмещения (страховой суммы) осуществляется в течение 10 рабочих дней со дня подписания акта о страховом случае.
В случае обжалования (опротестования) судебного решения в установленном порядке страховщик может отложить решение вопроса о выплате страхового возмещения (страховой суммы) до момента принятия окончательного судебного решения, если по первоначальному решению невозможно вынести положительного или отрицательного заключения.
В тех случаях, когда причиненный вред возмещается также другими лицами, страховщик оплачивает только разницу между суммой страхового возмещения (страховой суммы), подлежащей выплате по договору страхования, и суммой, компенсируемой другими лицами. Страхователь обязан известить страховщика о ставших ему известными выплатах для возмещения вреда потерпевшему, произведенных другими лицами.
В случае если страхователь на основании исполнения судебного решения произвел компенсацию вреда, причиненного в результате эксплуатации опасного производственного объекта, в отношении которого заключен договор страхования, страховщик производит выплату страхового возмещения (страховой суммы) страхователю в пределах произведенной им компенсации вреда, но не более установленной по договору страхования страховой суммы.
Право страховщика на отказ в выплате страхового возмещения (страховой суммы) определяется законодательством и договором.
Переход права требования страхователя на возмещение вреда (суброгация) страховщику, уплатившему страховое возмещение (страховую сумму), регулируется законодательством и договором.
Объектами обязательного страхования являются имущественные интересы страхователя, связанные с возникновением гражданской ответственности по возмещению вреда, нанесенного жизни, здоровью и (или) имуществу других лиц и окружающей среде в случае аварии на опасном производственном объекте, эксплуатируемом страхователем.