Shrift o‘lchami: A A
Sug'urta hodisasi yuz berganda Sug'urta qildiruvchi (Naf oluvchi) 30 (o'ttiz) ish kuni davomida Sug'urtalovchiga o'rnatilgan tartibda yozma arizasi va quyidagi hujjatlarni taqdim etishi lozim:
• joriy davr uchun soliq inspeksiyasi tomonidan tasdiqlangan, o'rnatilgan shakldagi balans nusxasi;
• bankning joriy sanada Sug'urta qildiruvchi hisob raqamidagi mavjud mablag'lar haqidagi saldo ma'lumotnomasi va kredit mablag'larining harakati bo'yicha ko'chirmasi;
• Naf oluvchi tomonidan tasdiqlangan Sug'urta qildiruvchining qarzdorlik miqdorini aks ettiruvchi hujjat;
• Sug'urta qildiruvchi tomonidan kredit mablag'larini o'tkazilganligini tasdiqlovchi to'lov topshiriqnomalari nusxasi;
• kreditning maqsadli ishlatilganligini tasdiqlovchi hujjatlar, tekshirish dalolatnomasi nusxasi.
Sug'urta qildiruvchi tomonidan ko'rilgan zarar miqdori, O'zR fuqarolik qonunchiligi me'yori bilan ko'zda tutilgan tartibda aniqlanadi.
Sug'urta hodisasi bo'lib, Sug'urta qildiruvchining kredit shartnomasi muddati tugaguniga qadar kreditni qaytarish bo'yicha pullik majburiyatini bajarishga qobiliyatsizligi hisoblanadi.
Sug'urta hodisasi ro'y berganda aniq zarar miqdori Sug'urtalovchi tomonidan Sug'urta qildiruvchi hamda vakolatli va huquqni muhofaza qiluvchi organlar taqdim etgan hujjatlar, ekspert xulosasi, sud qarori asosida aniqlanadi. Kredit shartnomasi shartlaridan kelib chiqqan holda, sug'urta tovoni miqdori Naf oluvchidan olingan kredit summasi va haqiqatda qaytarilgan kredit summasi o'rtasidagi tafovut sifatida aniqlanadi.
Sug'urta tovoni miqdori franshiza ayrilgan holda Sug'urta qildiruvchiga to'lanadi (agarda sug'urta Shartnomasida ko'rsatib o'tilgan bo'lsa).
Sug'urtalovchi sug'urta tovonini to'lashni rad etish to'g'risidagi qarorini Sug'urta qildiruvhiga u sug'urta tovonini to'lashni so'rab murojaat etganidan so'ng rad etish sabablarining asoslangan dalil isbotlarini o'z ichiga olgan holda 15 (o'n besh) kunidan kechiktirmay xabar qiladi.
Sug'urta hodisasi bilan bog'liq vaziyatlar bo'yicha vakolatli organlar tomonidan jinoiy ish qo'zg'atilgan va tergov ishlari olib borilayotgan vaqtda Sug'urtalovchi tergov tugagunga qadar sug'urta tovoni to'lovi muddatini kechiktirishga haqlidir.
Sug'urtalovchi quyidagi hollarda sug'urta tovonini to'lashni rad etishga haqli:
• Shartnoma tuzilayotganda Sug'urta qildiruvchi tomonidan sug'urta xavf-xatarini baholashga ta'sir etuvchi vaziyatlar to'g'risida noto'g'ri ma'lumotlar taqdim etilgan bo'lsa;
• sug'urta hodisasi Sug'urta qildiruvchi (Naf oluvchi)ning qasddan qilingan harakatlari yoki harakatsizligi natijasida yuzaga kelgan bo'lsa, Sug'urta qildiruvchining o'zining fuqarolik burchini bajarishi yoki o'zining, uchinchi shaxslarning hayoti, sog'lig'i obro'ini himoya qilish harakatlari bundan mustasno;
• Sug'urta qildiruvchi (Naf oluvchi) tomonidan sug'urta hodisasi haqida belgilangan muddatlarda xabar berilmasa;
• Sug'urta qildiruvchi (Naf oluvchi) tomonidan sug'urta hodisasi sabablari, vaziyatlari, zarar miqdorini aniqlashga to'sqinlik qilinsa;
• Sug'urta qildiruvchi (Naf oluvchi)ning aybi bilan regress talabini qo'yish imkoniyati yo'qotilsa;
• Sug'urtalovchiga kredit vositalaridan foydalanish bo'yicha hujjatlarni taqdim qilmasa: to'lov topshiriqnomasi, ishlar bajarilganligi dalolatnomasi, hisob-varaqasi, tovarlarni qabul qilganlik to'g'risida yuk xati va b.sh.;
• O'zRning fuqarolik qonunchiligiga muvofiq  Sug'urta qildiruvchi va Naf oluvchining kelishuviga asosan majburiyat uni bajarish o'rniga voz kechish haqini berish (mol-mulkni berish va shu kabilar), muqobil o'xshash talab hisobiga o'tkazilishi bilan bekor qilingan bo'lsa
• Agar Sug'urta qildiruvchini tugatilishi jarayonida Naf oluvchining talabi O'zRning amaldagi qonunchiligiga muvofiq likvid massasi hisobidan qondirilgan bo'lsa.
Sug'urta shartnomasining amal qilish davrida Sug'urta qildiruvchi sug'urta xavf-xatari darajasining oshishiga olib keluvchi vaziyatlar to'g'risida zudlik bilan Sug'urtalovchiga ma'lum qilishi shart, jumladan:
• Biznes-rejada ko'zda tutilgan loyihalarni bajarilish muddatini buzilishi;
• kredit shartnomasi orqali moliyalashtirilayotgan bitim shartlarining o'zgarishi;
• Sug'urta qildiruvchining kredit shartnomasi bo'yicha majburiyatlarini bajarilishiga ta'sir etishi mumkin bo'lgan ishlab chiqarish faoliyatining o'zgarishi (tugatilishi/to'xtatilishi);
• kelgusida Sug'urta qildiruvchini qayta tashkil etilishi yoki tugatilishi.
Yuqoridagi vaziyatlar haqida xabar topgan Sug'urtalovchi Sug'urta qildiruvchidan sug'urta Shartnomasi shartlarining o'zgartirilishini yoki xavf-xatarning oshishiga mos ravishda qo'shimcha sug'urta mukofotini to'lashni talab qilishga haqli.
Sizning hisob raqamingizga sug'urta tovonini o'tkazish uchun, o'rnatilgan tartibdagi arizada zaruriy rekvizitlar ro'yxatini ko'rsating:
• Bankning tashkiliy-huquqiy shakli, bank bo'limining nomi, bank joylashgan shahar ko'rsatilgan holda bankning nomi;
• Qabul qiluvchi bankning STIR raqami;
• Bank MFO;
• Qabul qiluvchi bankning hisob-raqami;
• Qabul qiluvchining shaxsiy hisob raqami;
• Bank kartasining raqami (agar bo'lsa);
• Qabul qiluvchining F.I.Sh. (bankda yozilgan tartibda, chunki bankdagi va pasportdagi F.I.Sh. bir biridan farq qiladi, masalan, ular kotin yozuvida, sharifi bilan yoki usiz yozilgan bo'lishi mumkin va hokazo);
• Agar qabul qiluvchi bo'lib yuridik shaxs hisoblansa, albatta qabul qiluvchining STIR raqami ko'rsatilishi lozim, bunday holatda rekvizitlar to'ldirilayotgan bazada albatta yuridik shaxs ko'rsatiladi.

What should the Insured do in case of damage:
Upon occurrence of the insured event, the Policyholder (Beneficiary) must submit a written application to the Insurer and the following documents in the prescribed manner within thirty (30) business days:
- copies of the balance sheet for the reporting period in the prescribed form certified by the tax authorities;
- a balance certificate from the bank on the availability of funds on the current account on the current date and an extract from the bank on the movement of credit funds;
- a document reflecting the size of the loan debt, confirmed by the Beneficiary;
- copies of payment orders on the transferred loan amounts;
- copies of acts of checking the target use of the loan, as well as documents confirming the intended use of the loan.
The amount of losses incurred by the Insured is determined in the manner prescribed by the norms of civil legislation of the Republic of Uzbekistan.
The insured event is the inability of the Insured to fulfill the monetary obligation to repay the loan at the end of the loan agreement term.
When an insured event occurs, the specific amount of damages is determined by the Insurer in agreement with the Insured, taking into account documents received from the Insured, the competent and law enforcement agencies, expert opinions, special expert commissions, a court decision. In case of a real loss, depending on the terms of the loan agreement, the amount of insurance compensation payable is determined as the difference between the amount actually paid and the amount received from the Beneficiary.
The insurance indemnity is paid to the Policyholder minus the deductible (if it is provided for in the Insurance Contract).
If the Insurer decides to refuse to pay the insurance indemnity, within 15 (fifteen) calendar days, a written notification is sent to the Insured (Beneficiary) explaining the reasons for the refusal.
The insurer has the right to postpone the payment of insurance compensation until the end of the investigation in the event of initiation of criminal proceedings by the competent authorities and the investigation of circumstances related to the occurrence of the insured event.
The insurer has the right to refuse to pay insurance compensation in the event of:
- if the Policyholder, providing data on the basis of which the Insurer has decided to enter into the Contract, has provided false information about the circumstances that are essential for the judgment of the insurance risk;
- if the insured event occurred as a result of the willful actions or omissions of the Insured (Beneficiary) aimed at the occurrence of the insured accident, except for actions related to the fulfillment of their civic duty or the protection of the life, health, honor and dignity of the Insured (Beneficiary) or third parties;
- if the Insured (Beneficiary) did not promptly inform the Insurer of the occurrence of the insured event;
- if the Insured (Beneficiary) prevented the Insurer's participation in determining the cause and circumstances of the insured event, as well as the amount of damage;
- impossibility of the Insurer making a regressive claim due to the fault of the Insured (Beneficiary);
- not providing the Insurer of documents on the use of credit funds: payment orders, certificates of completion, invoices, invoices for receipt of goods, etc .;
- if, in accordance with the Civil Law of the Republic of Uzbekistan under the agreement of the Insured and the Beneficiary, the obligation was terminated by the provision of compensation in exchange for the transfer of assets (transfer of property, etc.), offsetting a counter claim from one of the Parties or an innovation;
- if in the process of bankruptcy of the Insured the requirement of the Beneficiary is satisfied at the expense of the liquidation stock in accordance with the current legislation of the Republic of Uzbekistan.
During the validity period of the Insurance Contract, the Insured is obliged to immediately inform the Insurer about significant changes in the circumstances known to him to the circumstances communicated to the Insurer upon entering into the Contract if these changes can significantly affect the increase in insured risk, namely:
- violation of the deadline for the implementation of the project stipulated by the Business Plan;
- a change in the terms of contracts financed under a loan agreement;
- the termination or suspension of production activities that may affect the fulfillment of the obligations of the Insured under the loan agreement;
- forthcoming reorganization or liquidation of the Insured.
The insurer notified of the circumstances leading to an increase in the insured risk is entitled to request changes in the terms of the insurance contract or the payment of an additional insurance premium in proportion to the increase in risk.
To transfer payments to your current account, specify the List of necessary details in the application in the established form:
- The name of the bank indicating the legal form, the name of the bank branch, the city in which the bank is located;
- TIN of the beneficiary's bank;
- BC of the beneficiary's bank;
- The beneficiary's bank account;
- Personal account of the recipient;
- Bank card number (if any);
- Full name of the beneficiary's recipient (exactly as entered in the bank, since sometimes the full name of the first and last name in the passport and bank is different - for example, they can be written in Latin, with or without a patronymic, etc.) ;
- If the recipient is a legal entity (legal entities), then the recipient's TIN is required; in this case, when filling in the details in the database, it is necessary to indicate jur. face.